Aspendos’ta Genç Konser

dogussenfoniDoğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 16. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nin kapanış konseri ile müzikseverlerle bir kez daha buluşacak. DÇSO’nun genç üyeleri festival seyircisine çok sesli Türk müziği ekolünün ilk kuşak bestecileri arasında yer alan Ulvi Cemal Erkin’in Köçekçeler Rapsodisi ile merhaba diyecek. Sonradan bale müziği olarak da değerlendirilen beste, sahip olduğu Karadeniz yöresine özgü hareketli ezgilerle dinleyicilere hoş anlar yaşatacak.

Hareketli başlayan konser, dünyada en sevilen bale eserlerinin başında gelen Fındıkkıran Orkestra suiti ile devam edecek. DÇSO, Hoffman’ın “Fındıkkıran ve Fare Kralı” adlı masalı üzerine yazdığı ünlü eserin Rus Dansı, Arap Dansı, Çin Dansı ve Çiçeklerin Valsi bölümlerini seslendirecek. Her yıl artan seyircisi ile tarihin, müziğin ve pek çok ulustan insanın bir araya geldiği Aspendos festivalinin kapanış konserinin ilk bölümü Rimski Korsakof’un İspanyol melodilerini temel alan İspanyol Kapriçyosu ile son bulacak.

Dünyanın ilk ve tek “Kalite Yönetim Belgesi”ne sahip festivali unvanını taşıyan ve en iyi festivaller arasında gösterilen Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nin kapanış konserini verecek olan DÇSO, konserin ikinci bölümünde ise Disney rüzgarı estirecek. İçeriği Disney Music Publishing tarafından oluşturulan konserin ikinci bölümünde, Walt Disney Studio arşivinden sağlanan ve ilk klasiklerden en yeni tınılara kadar uzanan senfonik düzenlemeler sunulacak. İzleyiciler bu konserle pek çok kültürün hikâyelerinin, masallarının ve efsanelerinin doğduğu uzak beldelere doğru müzikal bir yolculuğa çıkacak. Disney’in Aslan Kral (The Lion King), Güzel ve Çirkin (Beauty and the Beast) ve Tarzan gibi animasyon filmlerinden ve Broadway gösterilerinden müzikal performanslar içeren program,
geçtiğimiz iki yıl içinde dünyanın 8 ülkesinde 26 orkestra tarafından sahnelenmiş; Türkiye’de ise ilk kez 23 Nisan’da izleyiciyle buluşmuştu.

 

Gelirler Anadolu’daki güzel sanatlar liselerine gidiyor
Yurtdışı konserlerine önümüzdeki yıllarda daha fazla ağırlık vererek; Türk çocuğunun çağdaş sesini yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında ve uluslararası platformlarda da duyurmayı amaçlayan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, konserlerine devam edecek. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın gerçekleştirdiği konserlerden elde edilen gelirler Türkiye’nin değişik illerindeki Güzel Sanatlar Liseleri’ne bağışlanarak, bu okulların müzik enstrümanları ile donatılması sağlanıyor. Orkestranın şimdiye kadar gerçekleştirdiği konserlerin geliriyle; Uşak, Isparta, Tokat, Bingöl, Adıyaman, Konya, Kocaeli, Kars, Urfa ve Sivas, Hatay, Bartın, Niğde, Erzincan, Siirt, Edirne, Denizli, Diyarbakır illerindeki Güzel Sanatlar Liseleri’ne müzik enstrümanı bağışında bulunuldu.
Bilet Fiyatları:
Tam 50 TL
Öğrenci, öğretmen ve Kültür Bakanlığı çalışanlarına 25 TL
65 yaş üstü, gazi ve emeklilere Ücretsiz

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *