Aşktan Doğan Müze “medusa”

medusa2Gaziantepli iş kadını Füsun İşsever kadınları el atmadığı bir işe el attı. Eşi ile biriktirdikleri tarihi eserler ile bir özel müze açtı. Medusa Cam Eserleri Müzesini işleten İşsever müzenin eşi ile kendisinin aşklarının bir meyvesi olduğunu belirtiyor.

İşsever “Yıllardır tarihi cam eserleri topladık. Kıymeti parayla ölçülemeyecek değerde olan bu eserleri kutularda saklamak yerine herkesle paylaşmak istedik. Eski bir Antep evi alarak restore ettik, bir bölümünü müze haline getirdik. Diğer bölümünü ise kültür ve sanat evi olarak kullanıyoruz” dedi.

Füsün İşsever (44) iki çocuk annesi bir ev kadını. Üniversitede İngiliz Dili Edebiyatı eğitimi almış ama mesleğini yapmıyor. “Çocuklarım büyürken yanlarında olmayı daha uygun buldum, zaten eşimin maddi durumu benim çalışmamı gerektirmiyordu” diye durumu özetliyor. Avukat olan eşi Kamer İşsever, aynı zamanda Gaziantep’in önde gelen işadamlarından. Plastik çuval ve çelik telli ip, yer döşemeleri üretiyor. 20 yıllık karı kocanın ortak hobileri koleksiyonerlik olmuş.

MÜZE HAKKINDA

Medusa Cam Arkeolojik Eserler Müzesi, kurucusu Füsun İşsever’in koleksiyonunda biriktirdiği tarihi eserlerin evine sığmaması üzerine, satın alarak restore ettirdiği tarihi Antep evini müze haline getirmesi ile kurulmuştur.

 

Türkiye’nin ilk özel cam müzesi olan Medusa’da, Rahmi Koç’un koleksiyonundan sonraki en büyük koleksiyonlardan birisidir. Aynı zamanda Gaziantep’in ilk özel müzesidir.

 

Medusa Kültür ve Sanat evi adı verilen müzede cam eserler, porselenler, el işi örtüleri, yer alıyor. Müzenin bir bölümünde ise kuyumcu dükkanı, kapalı çarşıdan gelen bir kuyumcu ustası, Mardin Midyat’tan gelen bir telkari ustası var. Ustanın kiremit işleme, masa üstünde alevle cam boncuk çalışması, mücevher tasarımları, müzeyi ziyaret edenlerin ilgi gösterdiği bölümlerden biri. Müze de kafeterya ve tarihi eserlerini sergilendiği 5 ayrı bölümde bulunuyor.

 

Müzede sikkeler hariç 1500’den fazla cam eser bulunuyor. Bu Türkiye’deki ikinci büyük koleksiyondur. Müzede 2 bin yaşından, 4 bin yaşına yakın cam eserler bulunuyor.

 

Müzenin bir bölümünde minyatür cam ocağı kuruludur.

 

Cam üfleme sanatçısının ziyaretçilere canlı olarak camın işleme tekniğini gösteriyor, ustanın camın nasıl oluştuğunu, nasıl şekil verildiğini ve süslendiğini canlı olarak ziyaretçilere gösteriyor.

 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. Ahmet Demirkan 15 Ekim 2014 at 20:18

    Merhaba Füsun hanım,
    Konyadan sınıf arkadaşın olarak gurur duydum.Çoğu zaman müzelerde görülemeyen eserleri sizin gibi nadir insanlar koleksiyonlarında koruyup barındırıyorlar.
    Bir Turist rehberi olarak sizin yaptığınız işin ne kadar saygı değer bir iş olduğunu söylemeden edemiyecegim.
    Bu gün hayatımdaki önemli günlerden bir tanesi.Şapka çıkarıyorum.Selamlar.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *