Askeri Müze ve Kültür Sitesi

TRUVA Askeri Müze ve Kültür Sitesi KomutanlığŸı, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) BaşŸkanlığŸına  askerimuze.jpgbağŸlı, İstanbul Harbiye semtinde konuşŸlandırılmışŸ bir müzedir. Harbiye semti adını Askeri Müze’nin hizmet binalarının Osmanlı İmparatorluğŸu’nun son dönemlerinde Harp Okulu olarak kullanılmasından almakta olup, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu ö–nder Mustafa Kemal ATATÜRK de bu okuldan mezun olmuşŸtur.

      

Askeri Müze ve Kültür Sitesi KomutanlığŸı, askeri kültür varlıkları kapsamına giren eserleri toplar, sınıflandırır, bu malzemelerin bakım ve restorasyonunu yapar, çağŸdaşŸ yöntemlerle sergiler ve gelecek kuşŸaklara iletilmek üzere depolar.  Askeri Müze ve Kültür Sitesi KomutanlığŸı, askeri kültür varlıkları kapsamında yaklaşŸık 55.000 objeye sahip olup, bu eserlerden 5.000 adedi müze sergi salonlarında sergilenmektedir. Türk tarihini yaşŸayan nesillere görsel olarak aktarabilmek ve genç dimağŸlarda kalıcı etkiler bırakabilmek amacıyla iletişŸim ve bilgisayar teknolojisinden yararlanılmakta olup mehteri tanıtan Mehter Mültivizyonu, ö‡anakkale savaşŸlarını anlatan ö‡anakkale Diaraması ve sergi salonlarında yer alan ve müzeyi tanıtan dokunmatik bilgisayar sistemleri bu uygulamalardan bazılarıdır.  

Askeri Müze ve Kültür Sitesi KomutanlığŸı, sahip olduğŸu tarihi eserleri çağŸdaşŸ müzecilik tekniklerine göre sergi salonlarında sergilemek suretiyle şŸanlı tarihimize ait zenginliklerimizi yerli ve yabancı araşŸtırmacılara açmaktadır.  

Mehteran bölüğŸünün yurtiçi ve yurtdışŸında verdiğŸi konserler ile ülkemizin tanıtımına katkı sağŸlamaktadır. 

 

Askeri Müze;1 Ocak, Ramazan Bayramı€™nın birinci günü, Kurban Bayramı€™nın ilk iki günü ile Pazartesi ve Salı günleri dışŸında her gün 09.00- 17.00 saatleri arasında halk ziyaretine açıktır.

 Müzenin açık olduğŸu her gün, 15.00- 16.00 saatleri arasında iki seans halinde €œMehteran BölüğŸü€ konserleri de izlenebilmektedir.  

Adres: Askeri Müze ve Kültür Sitesi KomutanlığŸı    Harbiye- şžişŸli /  İSTANBUL  

Tel : 0 212 2332720  

Fax:  0 212 2968618

 

http://www.tsk.mil.tr/askerimuze/askeri_muze.htm

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. erdinç 31 Mayıs 2008 at 13:41

    aşŸağŸıdaki sorunun cevabını arıyorum. yardım ederseniz sevinirim şŸimdiden teşŸekkürler
    Truvalıların özellikle savaşŸta düşŸmanların oklarından ve hava şŸartlarından korunmak için kullandıkları kalın paltoya ne ad verilir?

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *