Anadoluda Hac Hazırlıkları

kabe.jpghaci3.jpgşžEVKİ DURSU Bir başŸkadır Anadolu da hac hazırlığŸı. Hacı olmaya karar veren Müslümanlar önce diyanet kuyruğŸu kura telaşŸından başŸarı ile çıkan hacı adaylarını hac yemeğŸi töreni bekler. 

Afyon ilimizin EmirdağŸ ilçesi Alibeyce köyünde iki hacının kutsal yolculuk hazırlıklarını sizler için gözlemledik.

2006 yılında hacca gitmek için karar veren Yüksel-Kadriye Durusu çifti ilk yıl kurada yedek listeye kalmalarına üzülürler ama bir yandan da  €œO€™ çağŸırsaydı giderdik yö¢da biz gerçekten gitmeye niyet etmemişŸiz ki çıkmadı€ diye teselli olurlar ilk yıl.

Heyecanlı beklenen bir yılın arkasından Diyanet işŸlerinin önceki yıl yazılanların kurasız olarak hacca gidecekleri açıklaması ile sevince boğŸulurlar. Hanenin reisi Yüksel Durusu her hafta EmirdağŸ İlçe müftlüğŸünü yoklamaya başŸlar Orda hac işŸlerini takip eden Ramazan hoca selam verir çayını içer ve kalkarken de hocam var mı bir gelişŸme der durur.haci4.jpg

En Sonunda gidecekleri kesinleşŸir Durusu çiftinin kesinleşŸir ama bu kezde hac yemeğŸi organisazyonu heyecanı sarar hacı adaylarını, derken hac yemeğŸi günü belirlenir davetiyeler basılır uzaktan yakından herkese davetiye gönderilir. Selam alıp verdiğŸi işŸ icabı görüşŸtüğŸü civar köylere haber gönderilir camilerden ilan verilir hacı yemeğŸinin günü ve saati. Hacı adaylarının evinde ise hac yemeğŸine gelenlere ikramda kusur olmaması için tatlı bir telaşŸ başŸlar.

Hac yemeğŸi gününden önce sabahki yemeğŸin hazırlıkları yapılır geç saatlere kadar. YemeğŸin olacağŸı gün sabah herkes erkenden kalkar son kontroller yapılır.  Saat 10 da başŸlar misafirler gelmeye gelen yemeğŸi yer tatlısını yer çayını içer ve hacı adayları ile helalleşŸir ve gider misafirler akşŸam ezanına kadar devam eder. Gelen misafirler gruplar halinde yemeklerini yedikten sonra Kur€™an-ı Kerim tilavetini dinler ve yalpılan duadan sonra ayrılırlar.haci2.jpg

Artık hac için burada yapılması gereken işŸlemlerin ardında hacıları hangi kafilede gideceğŸi ve kafilede ve grupta kimleri olacağŸın tatlı bir bekleyişŸ telaşŸının ardından grup ve kafile kuraların ardından eğŸitimler seminerler başŸlar, seminerlerin bitiminde hac elbiseleri itina ile hazırlanır.Hacı adayları için kutsal topraklara yolculuk vakti gelmişŸtir. YolculuğŸun başŸlamadan bir gün önce hacı yakınları, hacı adaylarını akşŸam ziyaret eder helalleşŸir hayırlı yolculuklar dilerler.

Yolculuk vaktinde ise herkes yakını olan hacı adaylarını kafilelerin toplanma merkezine arabalarına astıkları bayraklarla götürülürle ve elleri ile teslim ederler asker uğŸurlar gibi hacıları kutsal yolculuğŸa uğŸurlarlar.

Sallanan ellerin arkasında şŸu sözler dökülür €œ Bizden de selam götürün o kutlu beldeye€

 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *