AğŸzınıza Göre Baklava

baklava.jpgGaziantep€™in dillere destan tadı baklavaya dünya çapından ödül geldi. Gaziantep€™in yüz elli yılı aşŸkın baklava markası olan GüllüoğŸlu baklavaları, BirleşŸmişŸ Milletler Gıda örgütü tarafından (FAO) Geleneksel ve kaliteli ürün dalında  Türkiye€™ye verilen yedi ödülden birini aldı. Dünya gıda örgütü ve Tarım ve Köy İşŸleri banlığŸının ortak çalışŸmaları sonucunda baklavaya ödül geldi.
Bir geleneksel ürün olan baklavaya verilen bu ödül, baklavanın tadının tat kattı. GüllüoğŸlu soyundan gelmeyenlere verilmeyen, GüllüoğŸlu isim hakkını Türkiye€™de kullanan 13 kişŸinden biri olan Gaziantep€™te ki ödülün sahibi ö–mer GüllüoğŸlu .
Baklavayı ödüle götüren ö–mer GüllüoğŸlu; baklavanın geçmişŸini ve GüllüoğŸlu baklavalarını anlattı.
Aslında ödülü getiren sır GüllüoğŸlu baklavalarının geçmişŸinde gizli. Yüz elli yıldır Baklavacılıkla uğŸraşŸan ailenin dedeleri GüllüoğŸlu, Hac görevini yapmak için geçmişŸ zamanın şŸartlarında Kabe yoluna düşŸer. Hac kafilesi yolları üzerinde bulunan Halep€™e de uğŸrar.  Halep€™te bir tatlıcıya giren GüllüoğŸlu bir tatlı yer. Tatlısını yedikten sonra çıkışŸta hesabı öderken €œBaklavanız güzel ama hamuru yoğŸururken tuzunu fazla kaçırmışŸsınız€ der. şžaşŸkınlığŸını üzerinden atan tatlıcı €œ Sen GüllüoğŸlu musun, bu kadar ince kusuru bilse bilse GüllüoğŸlu€ bilir der.
Gaziantep€™in bir zamanlar nohut satan MeşŸhur nohutçusu Tuzluca Zengin emmi nohudunun kalitesini vurgulamak için sokaklarda €œ Benim Nohutlarım GüllüoğŸlun€™un baklavası ile bahse yatıyor.€(yarışŸıyor) diye bağŸırırmışŸ.
İşŸte bu gelenekten gelen GüllüoğŸlu ailesi yıllardır kuşŸaktan kuşŸağŸa ağŸızlara tat vermeye devam ediyor. Bu gün Türkiye€™de GüllüoğŸlu soyundan gelenlerin bu ismi kullanabildiğŸini görüyoruz. Gaziantep€™te GüllüoğŸlu geleneğŸini sürdüren ö–mer GüllüoğŸlu açtığŸı güzel mekanda hem üretim yapıp hem de sunumunu yapıyor.
Herkesin kaliteli baklava yemesinden yana olan ö–mer GüllüoğŸlu işŸyerlerinde mesainin gece saat üçte başŸladığŸını sabahleyin de baklavaların yenilmeye hazır hale getirildiğŸini bahsediyor.
Baklavanın en büyük özelliğŸi fabrikasyon olmayıp el emeğŸi isteyen bir ürün olması. ֖mer GüllüoğŸlu bu amaçla işŸ yerlerinde kaliteli baklavanın yapılışŸ sırlarını bizimle paylaşŸıyor.
GüllüoğŸlu€™n da baklava tadı daha güzel olması için taşŸ fırında pişŸiriliyor. Kaliteli bir baklava için iyi bir malzeme ve iyi bir işŸçilik gerekiyor.
GüllüoğŸlu€™n da baklava hamuru yöreye has kaliteli  sert buğŸday unundan yapılıyor. İçerisine konulan tereyağŸı (sade yağŸ) şžanlıurfa Bölgesinde ki koyunlardan bahar aylarında tedarik ediliyor. ֖zellikle Gaziantep€™le özde şŸen  fıstıklı baklavanın fıstığŸının boz fıstık olması gerekiyor. Boz fıstık ise tam olgunlaşŸmadan toplanan fıstık, fıstık tam olgunlaşŸmadığŸı için yeşŸil rengini güzel verirken aynı zamanda daha güzel bir tat katıyor.
GüllüoğŸlu baklavalarında kaliteli malzemenin yanında iyi bir işŸçilikte var. Herkes kendi işŸinde uzmanlaşŸmışŸ. Birisi hamur yoğŸuruyor, birisi açıyor, birisi fırını ayarlıyor, birisi şŸerbeti  hazırlıyor, kısaca herkes işŸinde uzman.
GüllüoğŸlu aynı zamanda bir usta atölyesi. Gaziantep€™te baklava işŸi ile uğŸraşŸan çok sayıda insan GüllüoğŸlu atölyesinde işŸe çırak olarak başŸlamışŸ usta olduktan sonra  kendi işŸini kurmuşŸtur.
ö–mer GüllüoğŸlu kaliteli ürün üretmenin yanında ürünün sunumu işŸinde de Profesyonel yardım almışŸ. ևalışŸanlarına Gaziantep Üniversitesi öğŸretim görevlisinden insan ilişŸkileri semineri aldırmışŸ.
Bu gün Gaziantep€™te meşŸhur olan baklavanın diğŸer şŸehirlerde ve dünyaya açılamamasında en büyük sorun, diğŸer yerlerde kalitenin tutturulama endişŸesi yatıyor.
ö–mer GüllüoğŸlu firma olarak aldıkları ödülün gururunu yaşŸarken, ödülün Baklavaya, GüllüoğŸlu ailesine ve asıl Gaziantep baklavasına verildiğŸine vurgu yapıyor. TBMM de verilen ödülle Gaziantep baklavası, emeğŸimizin karşŸılığŸı, geleneğŸimizin tadı olarak dünya çapında yerini alıyor.
Gaziantep€™e yolu düşŸenin ilk aradığŸı şŸey baklava oluyor genelde. Vitrinlerde birbirinden güzel duran baklavalar gel de beni ye diyor. Fıstıklı, cevizli, kaymaklı, çeşŸitlerinde ki, kuru yaşŸ baklavalar dünya çapındaki aldıkları bu ödüle daha da tatlandılar.


Baklavayı bazıları Gaziantep€™ten gelen hediye baklavadan bilir. Benden söylemesi baklava Gaziantep€™te yenir. Bilinmesi gerekir ki en iyi baklava en taze olanıdır. Dünyaca ödüllendirilmişŸ geleneğŸimizin bir sanat eseri güzelliğŸinde ortaya koyduğŸu baklavayı yemek isterseniz, yolunuzu Gaziantep€™e düşŸürmenizde yarar var. Çünkü Gaziantep özellikle de GüllüoğŸlu baklavaları ile €œbahse yatılmaz€

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *