Afrodisias Üzerine

Afrodisias Üzerine

 

Afrodisias, Türkiye’nin hem arkeolojik hem de doğal olarak en güzel antik şehirlerinden biridir. MÖ 5000’lerde şehir kurulmuş, daha sonra birçok deprem atlatmıştır. Şu anda Afrodisias tapınanı olarak bilinen ilk tapınak bu zamanda yapılmıştır. MÖ 1. yüzyıldan itibaren şehrin Romalılara geçtigini anlıyoruz.
O yıllarda Roma yine ana güçtür. Tiyatro ve tapınaklar, o zamanlarda surlar ile çevriliydi. Tiyatro binası 7000 kişi kapasitelidir. Şehirde ayrıca mimari bakımından benzersiz hamamlar da vardır. Şehirde bir de stadyum vardır. Her yıl milyonlarca turist çeken Afrodisias arkeolojik olarak korunan ender yerlerimizdendir. Yıllar geçmesine ve tahribata uğramış olmasına ragmen şehir hala ayaktadır. Şunu söylemek gerekir ki hem Efes’de hem de burada mimari bakımdan önemli eserler mevcuttur.
Buranın en önemli yani sizi eskide yaşatması. Oraya gittiginiz zaman çeşmeleri ve akan suları hayal etmekte, o zamanlara geri dönmektesiniz.
Sonuçta tarih ve tarihi alanların korunması çok büyük önem teşkil etmektedir. Hep söylerim; Türkiye medeni memleket olmak istemekteyse, mutlaka tarihe sahip çıkmalıdır. Gelecek kuşaklar için bu çok önemlidir.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *