ADANA ARKEOLOJİ MÜZESİ

adanamuze1.jpgadanamuz1.jpgAdana’nın ve bütün Çukurova’nın tarihi eserlerinin sergilendiğŸi Müze, Cumhuriyetin ilanından hemen sonra 1924 yılında kurulmuşŸtur. Bu nedenle Türkiye’nin en eski on müzesinden birisidir. İlk olarak çevredeki sütun, sütun başŸlıkları ve lahitlerin Polis Dairesinde toplanmasıyla kurulan Müze, Adana’lı Alyanakzade Halil Kamil Bey’in müdür olarak atanması ve başŸarılı çalışŸmaları sonunda, 1928’de TaşŸköprü’nün başŸındaki şŸimdi yıkılmışŸ olan Cafer PaşŸa Camii’nin Medresesi’nde ziyarete açılmışŸtır.
1950 yılında, Kuruköprü’de şŸimdiki Etnografya Müzesi’ne taşŸınmışŸtır. ֖zellikle Tarsus/Gözlükule (1934), İçel/Yumuktepe (1936), Ceyhan/Sirkeli (1938) ve YüreğŸir/Misis (1958) höyüğŸü kazılarında bulunan, Çukurova’nın ilk çağŸlarına ait seçkin eserler müzede toplanmışŸtır. Müzenin etnografik eser açısından zenginleşŸmesine Müze Müdürü Ali Rıza Yalman’ın (Yalkın) büyük katkıları olmuşŸtur.
Müze 5 Ocak 1972 yılında şŸimdiki binasına taşŸınmışŸtır.
Bahçe
Müze girişŸinde Hitit dönemine ait Kapı Arslanı Silifke/TaşŸucu’ndan ve Uzuncaburç’tan getirilen iki adet Augustus heykeli ile zengin çelenkli lahitler, küpler, mancınık gülleri, yazıtlar, sunaklar ve çeşŸitli mimari parçalar sergilenmektedir.
GirişŸ Kat
TaşŸ eserler salonudur. Buradaki Troya savaşŸlarını yüksek kabartma biçiminde betimleyen mermer lahit Tarsus’tan getirilmişŸtir. “Akhilleus Lahti” adıyla bilinmektedir. Ayrıca Seyhan Baraj gölünde kalan Augusta antik kentinden getirilen Medusalı Lahit ile KarataşŸ/Magarsus antik kentinden getirilen insan boyutundaki bronz KarataşŸ heykeli bu salonun en çok ilgi gören eserlerindendir.
Kronolojik Eserler Salonu
İlk çağŸlardan Osmanlı dönemine kadar Çukurova’da kurulan uygarlıklara ait eserleri kapsamaktadır. Sergilen eserler arasında; adak eşŸyaları, kap, kandil, tanrı, tanrıça, insan ve hayvan figürleri de bulunmaktadır. Adana/TepebağŸ’da bulunan “Lir ö‡alan Orpheus MozağŸi” de bu salondadır.
Bölgesel Eserler Salonu
Adana Müzesi’ne ait olup kazılar ve satın alma yoluyla gelen eserler sergilenmektedir. Zengin formlu cam örnekler, Selçuklu çinileri ve çeşŸitli uygarlıklara ait mühürler de bu salonda yer almaktadır.
Sikke, Mühür ve Mücevher Eserler Salonu
İlk defa paranın görüldüğŸü Lidya dönemiyle bundan sonraki çeşŸitli dönemlere ait sikkeler, takılar ve Adana’nın ilçelerinde bulunan defineler bu salonda sergilenmektedir.
Hitit İmparatorluk dönemine ait “DağŸ Kristali HeykelciliğŸi” çok ilgi görmektedir

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *