Abdigör Köftesi

abdigorkoftesi.jpg

AYşžE YONCA DoğŸunun soğŸuk ve bir o kadarda gizemli ilçelerinden DoğŸubayazıt€™ın en tanınmışŸ yemeğŸi Abdigor Köftesi€™dir. DoğŸubeyazıt ilçesinde yaygın olan bu köfte, içli köfteye gibidir. Yörenin en lezzetli yemeklerinden birisidir. 

Kullanılan Malzemeler: YağŸsız, sinirsiz, kemiksiz sığŸır eti, çok az miktarda soğŸan, bir adet yumurta ve baharatlardan yapılır.  

HazırlanışŸı: Taze et, bir tokmak ile taşŸ üzerinde merhem şŸeklini alıncaya kadar dövülür. Hamur haline gelen et, soğŸan ve su katılarak elle çırpılır. Çırpıldıktan sonra bir saat dinlendirilen köfteler pilav üzerine konularak servis yapılır.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

4 Comments

 1. nazmiye 27 Mart 2008 at 10:33

  Merhaba ayşŸe hanım bu köfte içli köfte gibidir demişŸsiniz ama
  bu köftenin içli köfteye benzer yanını hiç bulamadım. Sogan ve su katılarak çırpılan köfteler nasıl köfte oldu hiç anlayamadım.

 2. edanur 01 Ekim 2010 at 20:59

  gerçekten çok güzel bir köfte hikayesinide paylşırsanız sevinirim

 3. demet uludag 12 Mayıs 2011 at 16:54

  evet mükemmel birlezzet dogubeyazıt da kaldıgım da bunun tadına bakma şansım olmuştu hatta tatmak orada dursun yapmıştım gerçekten güzel ülkemin her köşesinde bilmediğimiz o kadar çok lezzet var ki biraz yorucu emek isteyen bir tat abdigo köftesi bence mutlaka deneyin…..

 4. serpil 16 Eylül 2012 at 15:22

  bir defa bahar aylarında hayvanın sağ arka bacağı tercih edilir…sonra iri doğranmış soğanla macun haline gelene kadar dövülmüş et yoğrulur iri toplar yapılır kaynar suda haşlanır pirinç eklenir pilav pişince demlenmeye bırakılır..sonra servis edilir

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *