Aba Dokumacılığı

aba4Aba giysisi günümüzde neredeyse yok olmaya yüz tutmuş olan ve eskiden Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay bölgelerinde kullanılan kolsuz bir erkek giysisidir. Aba kumaşı daha çok at, deve, öküz, koyun ve keçi kılından yapılmaktadır. Aba maliyetinin düşürülmesi amacıyla polyesterden özel bir metotla dokunan, üzerinde çeşitli motiflerin bulunduğu, eskiden fakir kimselerin günümüzde ise daha çok halkoyunları ekiplerindeki erkek oyuncuların giydikleri bir elbisedir.
Eskiden aba dokumasında kullanılan ipin en büyük özelliği doğal renkli olmasıydı. Renkli dokunmak istenen abanın ipleri istenen renkte kök boyayla renklendirilirdi. Günümüzde ise daha çok bordo renkli polyester ve değişik renklerde simli ipler kullanılmaktadır. Abanın yünden yapılıyor olması kış aylarında sıcak tutması en büyük özelliklerinden biridir.
Abalar dokunduğu ipin ve kumaşın rengine, boyuna ve giyildiği yörenin ismine göre isimlendirilir. Bu isimlerden bazıları Kahramanmaraş abası, Sırmalı aba, Kurbağalı Aba(Folklor giysilerinde kullanılır), Sandıklı aba, Zincirli aba, Boz aba, Homs Abası, Antep abası vb.
Eskiden kullanıldığı bölgelerde bu sanat maalesef kaybolmaya yüz tutmuştur. Kahramanmaraş’ta aba yapan tek bir usta kalmıştır. Gaziantep’te ise aba işlemeciliği bazı kilim ustaları tarafından kısmen de olsa yaşatılmaktadır.
Kahramanmaraş ve Gaziantep bölgelerinin önemli el sanatlarından biri olan aba işlemeciliği Kahramanmaraş Belediyesinin ve Gaziantep Üniversitesinin açmış olduğu kurslarla yeniden tanıtılmaya çalışılmaktadır. Ancak ne yazık ki bu el sanatına Kahramanmaraş’ta gençler pek rağbet göstermemekte ve daha çok orta yaşlı insanların ilgisini çekmektedir. Gaziantep’te ise aba işlemeciliği kurslarına gençlerinde iştirak ettiği görülmektedir. Ancak günümüz abaları eski güzelliğini kaybetmiştir. Şimdiki abalar çok sade yapılırken işin kolayına kaçılmaktadır. Önceden aba elde işlenerek yapılırmış, şimdi ise tezgâhlarda dokunarak yapılıyor. Aba dokuyan ustalar daha çok kilimci ustalarından olduğundan abalarda da kilim desenleri kullanılmaktadır.

aba2

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *