GAZİANTEP KALESİNE BAHARDA GİDİLMELİ

kale3.jpgkale1.jpgA.SELÇuK TURAN   şžehirler zaman içerisinde tarihlerini de yutar bir bir. GeçmişŸte büyük ordular tarafından  zapt edilmesi zor olan kaleler, bugünde eski ihtişŸamları ile ayakta kalmayı başŸara bilen nadir eserlerdir.  Gaziantep kalesi Anadolu€™da  ayakta kalmayı başŸarmışŸ kalelerden birsidir. Tüm kalelerde olduğŸu gibi Gaziantep kalesini de yalnızlık ordusu kuşŸatmışŸ durumda. Nereye ve ne zamana kadar direnir onu kestirmek zor.
Eski Gaziantep evlerinin dar gölgeli sokaklarından yürüdüğŸümüzde geçmişŸ zamanın izlerini sürerek kaleye varabilmek mümkün.  Kale nerede ise şŸehrin her yanından görülebilecek bir konuma sahip. Kale eski Antep€™in merkezi durumunda. Kaleden uzaklaşŸtıkça şŸehir beton bloklar arasına gömülüyor. Kaleye yaklaşŸtığŸımız her adımda tarihe biraz daha yaklaşŸıyoruz. Biraz daha tarihin çığŸlıkları kalenin surlarına çarpıp şŸehir sokaklarında yankı yankı kayboluyor.
Eski şŸehirler genelde bir ovanın kenarında sırtını bir dağŸın güvenine yaslamışŸ, önüne bir ırmağŸı da savunma amaçlı almışŸ konumdadır. Ancak Gaziantep şŸehrinde bu şŸekilde yüksek dağŸ olmadığŸı için Kale büyük bir kayanın üzerine inşŸa edilmişŸ. Kalenin kimler tarafından ne zaman yapıldığŸı tam olarak bilinmemekle beraber ö–nceleri bir gözetleme kulesi olarak görev yapıldığŸı bugün halini ise Bizans İmparatoru Justimyanus (MS. 6.YY.) döneminde almışŸ olduğŸu yapılan araşŸtırmalarda ortaya konulmuşŸ.
Kale mimari olarak yuvarlak bir şŸekilde yapılmışŸ. Kalenin etrafında eskiden otuz metreyi bulan hendekler kazılı olduğŸu tahmin ediliyor. Kale Alleben dersini de savunma amaçlı kulanmışŸ olabilir. Kalenin etrafı 1200 metredir. Kalede 12 adet kule olduğŸu görülmektedir. Kalenin içerisinde yapılan kazılarda, cami, köşŸk, sarnıç, Türbe kalıntılarına rastlanmışŸtır. Ana kütlenin altında su kaynağŸı olduğŸu tahmin edilmektedir. Kaleden çeşŸitli yönlere dehlizler olmasına rağŸmen dehlizler  kapalı olduğŸu için sonlarının nerede bittiğŸi tahmin edilememektedir.
Kalenin surlarına çıkıp Gaziantep€™i bir kaledeki asker gibi seyrettiğŸinizde uzak diyarlardan kalkan toz bulutlarını atların ayak seslerini görmüyorsunuz. Kaleyi kuşŸatmak için gelen atlı ordularda yok. Tam tersine kalabalık yığŸınları var. Ancak bu kalabalık yığŸınları birbirini kuşŸatmışŸ durumda. Kale özel ziyaretçileri haricinde kimsenin umurunda değŸil.   Belki kaledeki bayrağŸın özgürce dalgalanmasından kaynaklanıyor bu durum.
Gaziantep, bizi kale burçlarından  görmese de, biz Gazantep€™i görebiliyoruz. Kale etrafındaki eski taşŸ evlerden dalga  dalga uzaklaşŸtıkça  tarihi doku kayboluyor. Onun yerini zamanın getirdiğŸi yüksek binalar  onların arasına sıkışŸmışŸ parklar alıyor. Alleben boyunca uzanan yüzüncü yıl parkı şŸehrin yeşŸil dünya ile kucaklaşŸması için yapılmışŸ en güzel eserlerden biri gibi.
Gaziantep kalesi son dönemlerde yapılan restorasyonlardan  ve ışŸıklandırmalardan dolayı biraz gözde bir yer. Ama turizme henüz kazandırılmamışŸ. Kalede yapılan çalışŸmalar, kale etrafında ki yeşŸillendirilmişŸ alanlar, kalenin ön plana çıkmasını sağŸlıyor. Ancak kale gerek iç mekanı gerekse etrafındaki tarihi dokusu ile insanların hizmetine sunulamıyor.
Kalenin burçlarından dört bir yanı gözetleyip, kaleye saldırmayı düşŸünmeyen orduların gelmediğŸinden emin olduğŸumuzda, kalenin burçlarından iniyoruz. Kale ile yıllardır örtüşŸen tarihi dokunun içerisinden bakmaya çalışŸacağŸız.
Kalenin eteklerine tutunmuşŸ tarihi Gaziantep evleri ilk dikkatimizi çekiyor. Onlarda sanki kalenin bir parçası durumundalar. Yapı malzemesi olarak onlarda kale gibi taşŸları kullanmışŸlar. Kale Alleben dersi tarafına bakan kısmında ki girişŸ kapısının hemen altında eski bir ulu ağŸacın gölgesinde Camlı kahve dikkatimizi çekiyor.  Kahvehane adını dışŸ mekana bakan genişŸ camlarından almışŸ.  Onun hemen karşŸısındaki CağŸırtlak kebapçısı ise gelen geçene ciğŸerin tadından hizmet veriyor. Kale etrafında yürüdüğŸümüzde yıllardır insanları kirlerinden arındıran Tarihi Naip hamamını görüyoruz. Kale etrafında saat yönünde akreple yel kovan gibi tarihi kovalamaca devam ederken yine Gazianteplilerin tenbeki olarak adlandırdıkları nostaljik Nargile kahvesinde nargilenin keyfine varmakta mümkün.kale2.jpg
Biraz ilerlediğŸimizde Tahtani camii ve bakırcıların çekiç seslerini duyabildiğŸimiz hanlar var. ֖zellikle hediyelik olarak alabileceğŸimiz bakır işŸçiliğŸinin en güzel örneklerini Kale etrafındaki işŸ yerlerinde hem üretimini hem satışŸını görmemiz mümkün. Kale etrafındaki dükkanlardan bin bir çeşŸit baharat kokusunu hissetmek kaçınılmaz.
Tarihin derinliklerinden bize emanet olarak kalan Kale çok sayıda ordular tarafından kuşŸatılmışŸ. Nice ordulara direnmişŸ. Ancak €œyalnızlık ordusu€ tarafından öylesine kuşŸatılmışŸ ki onu savunacak dost askerleri ortalarda yok. En acıklısı akşŸamları kalenin altındaki dehlizlere sığŸınan sokak çocukları. HışŸımlı, orduların önünde kaçan baskın yemişŸ askerler gibi yıkılıyorlar kaleninböğŸrüne. İnsanların umursamazlığŸını bir kenara bırakan kale onları da alıyor kan damlayan yüreğŸine.
Yinede Gaziantep kalesi her mevsim, her dakika bir başŸka güzellikle bizi kendine çağŸırıyor. Kalenin taşŸ surları altındaki kayaların üzerindeki küçük toprak parçaları üzerinde baharda yeşŸeren çimenler, çiçekler, baharda başŸına kır çiçeklerinden taç yapmışŸ genç kızları hatırlatıyor. KışŸın düşŸen kar taneleri beyaz gelinliğŸini giymişŸ duvağŸını örtünmüşŸ at üzerindeki gelin gibi yukarıdan bizi izliyor.  Hele birde geceleri yüzüne vuran ışŸıklarla oynaşŸmasını uzaktan seyretmek, ışŸıkla arasındaki bağŸı izlemek insana huzur ve güven veriyor.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

5 Comments

 1. yakuphan 10 Mart 2007 at 19:51

  sıtenız hayırlı olsun g.antep kalesını ne kadar guzel anlatmısınızzzz basarılar dılerım

 2. sedat surmelıoglu 12 Mart 2007 at 20:44

  ewet gercekden de guzel olmus antepli 27

 3. m. fatih uncuer 12 Mart 2007 at 20:45

  wevallah guzel olmus sewgılı arkadaslar basarıların devamını dılerız….

 4. zeynep 25 Ekim 2008 at 09:52

  gerçekten çok etkilendim ben osmaniyede oturuorum lise 4 öğŸrencisiyim bi kaç kez g.antep e gelmişŸtim hep kaleye gitmek istedim ama olmadı şŸimdi de tarih öğŸretmenimiz ödev vermişŸti kaleyle ilgili onu araşŸtırırken bu yazıyı okudum çok etkilendim eğŸer bi daha gelme şŸansım olursa ilk olarak kaleye gitcem yapanın ellerine sağŸlık dediğŸi gibi tarihi eserlerimizi yanlızlığŸa mahküm etmemeliyiz…

 5. miraç 14 Ocak 2009 at 15:53

  ya bu kale leri ben neden gezemedim

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *