Bursa Atatürk Müzesi

bursaata.jpgHİLAL GÜRBÜZ Bursa-Atatürk Müzesi Çikirge’de Çilik Palas bahçesindedir. Atatürk, Bursa’ya çeşŸitli tarihlerde 13 kez  gelmişŸti. ևoğŸu zaman dinlenmek üzere geldiğŸi Bursa’da gen günlerini hesaplayacak olursak, tamamı 2 ay 20 gün 4 saat tutuyor. Bursa bu yönüyle şŸanslı şŸehirlerimizden biri. Atatürk, İstanbul(Yalova dahil), Ankara, İzmir, Sivas’tan sonra en çok Bursa’da kalıyor.      ï¿½
Atatürk’ün ölümünden sonra Bursa Atatürk köşŸkü, Çilik Palas’ın ek bir binası olarak Emekli SandığŸı’na geçti. Daha sonra (Atatürk Müzesi) olarak ziyarete açılmak üzere, 1965 yılında onarıma alındı. Onarımdan sonra, Milli EğŸitim BakanlığŸına devredildi. 1973 yılında da (Atatürk Müzesi) adıyla ziyarete açıldı.
GenişŸ bir bahçe içerisinde bulunan Bursa Atatürk KöşŸkü, çatısı ile birlikte 3 katlıdır. İlk kattaki salon ve odalar     bugün Atatürk resimleri ve Atatürk’ün kullandığŸı eşŸyalarla sergilenmişŸtir. İkinci katta, Atatürk’ün yatak odası,          çalışŸma salonu,banyosu vardır. Buradaki eşŸyalardan çoğŸu Atatürk’ün zamanına aittir. Üçüncü kat, misafirhane        olarak kullanılmaktadır.
Bursa Atatürk KöşŸkü, aynı zamanda son devir KöşŸk mimarisinin seçkin bir örneğŸi olarak da Bursa’yı  süslemektedir.
I. Kat: GirişŸin sağŸında kabul salonu, solda yemek salonu ile buraya açılan dinlenme odasından meydana   gelmişŸtir.
II. Kat: SağŸda yatak odası, solda çalışŸma odası ve çalışŸma odasının sağŸ yan tarafından geçilerek limonluk  bölümüne ulaşŸılır.Bodrum kat, mutfak ve hizmet için kullanılmışŸtır. KöşŸkün eşŸyalarının tamamına yakını              Atatürk’ün kullandığŸı orijinal eşŸyalardır.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. buse 19 Mayıs 2010 at 11:41

    bizde okulla birlikte gittik çok güzel

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *